Erasmus+ İkili Anlaşmalar

EWP (Erasmus Without Paper-Kağıtsız Erasmus) sürecinde, Avrupa Komisyonu kararı uyarınca tüm kurumlararası anlaşmalar (Inter-institutional Agreements-IIAs) online sisteme aktarılmaktadır. Bu aktarım sürecinde, ikili anlaşmaların her iki kurum tarafından onaylanma şartından dolayı karşı kurumların yanıt vermesine bağlı olarak anlaşmaların imzalanması zaman alabilmektedir. Bu nedenle ilan edilen kurumlararası anlaşmalar listesindeki anlaşma sayısı her iki kurum yetkilileri tarafından onaylandıktan sonra değişkenlik gösterecektir. Ancak ilan kuralları gereği, yalnızca her iki kurum tarafından onayı alınan anlaşmaların ait olduğu ülke ve kurumlara hareketlilik tercihi mümkün olacaktır. İlan süresi boyunca anlaşma sayısı değişmeyecektir. 2023 KA131 Proje döneminde ÖĞRENİM hareketliliği tercih edecek öğrencilerin seçebileceği ikili anlaşmalı kurum ve kontenjan bilgileri aşağıdaki linkte yer almaktadır.

ÖNEMLİ NOT 1: Erasmus+ öğrenci STAJ hareketliliği için Erasmus+ ikili anlaşma şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle, ikili anlaşması bulunmayan bölümlerdeki öğrenciler Erasmus+ Staj hareketliliğinden başvuru yapabilirler.

ÖNEMLİ NOT 2: Öğrencilerimizin “ÖĞRENİM” hareketliliği başvurusu sırasında öğrenim gördükleri Bölüm/Programa ilişkin ikili anlaşmalarda yer alan kontenjanlara göre tercihlerini yapmaları gerekmektedir. (Örneğin lisans öğrencisi Fakülte/Bölümünden; yüksek lisans öğrencisi Enstitü/Anabilim Dalındaki anlaşmaları dikkate almalıdır.)


  • Erasmus+ Bölüm Koordinatörleri “İkili Anlaşma Taslağı” için tıklayınız.
  • Erasmus+ Bölüm Koordinatörleri “İkili Anlaşma Öneri Formu” için tıklayınız.
  • Erasmus+ Bölüm Koordinatörleri “İkili Anlaşma Öneri Formu Örneği” için tıklayınız.
  • Fakülte-Bölüm ISCED Kodları için tıklayınız.

Akdeniz Üniversitesi PIC numarası: 998145036
Akdeniz Üniversitesi Erasmus kodu: TR ANTALYA01
Akdeniz Üniversitesi OID numarası: E10200131


Erasmus+ İkili Anlaşma Yapma Usulü

AB komisyonunun ve Ulusal Ajansın yaptığı bilgilendirme doğrultusunda, Aralık 2022 tarihine kadar Erasmus+ ikili anlaşmalar şablon üzerinden de devam edebilecektir. Karşı kurumla anlaşma yapmak için “Erasmus+ İkili Anlaşma Taslağı” şablonunu karşı kurumla iletişime geçerek doldurup imzalatabilirsiniz.

Bununla birlikte, 2022-2027 yılları arasında Erasmus ikili anlaşmaları Erasmus Without Paper (EWP) kapsamında online sistem üzerinden çevrimiçi yapılacaktır.

Erasmus ikili anlaşması yapmak isteyen Enstitü/Fakülte/ Yüksekokul/Bölümlerimizin Erasmus koordinatörlerinin, “İkili Anlaşma Öneri Formu”nu ve karşı kurum imzalı “Erasmus+ İkili Anlaşma Taslağı”’ şablonunu doldurarak ewp@akdeniz.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir. Öneri formunuz değerlendirilmeye alınacaktır. Önerinin uygun görülmesi durumunda, Erasmus birimi tarafından EWP sistemine imzalı anlaşmanın girişi yapılıp karşı kuruma çevrimiçi olarak gönderilecektir.

Karşı kurumun anlaşmada değişiklik talep etmesi durumunda; Erasmus ofisi tarafından değişikliklerle ilgili Erasmus bölüm/program koordinatörümüze bilgi verilecektir.

Erasmus anlaşması karşı üniversite EWP ağı üzerinden onaylanınca geçerlilik kazanacaktır.

Eklenme tarihi :20.12.2022 10:06:43
Son güncelleme : 20.07.2023 10:01:45