Akdeniz Üniversitesi

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Heyeti Akdeniz Üniversitesi’nde (20 Kasım 2013)

Kırgızistan1

Avrupa ülkelerinin yanı sıra dünyanın seçkin üniversiteleri ile bilimsel ve kültürel işbirliği anlaşmaları bulunan Akdeniz Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile 26 Eylül 2013 tarihinde işbirliği protokolü imzalamış aynı zamanda Türkiye’deki yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan Mevlana Değişim Programı protokolü de imzalamıştı. İki üniversite arasında yapılan Mevlana Değişim Programı Protokolü çerçevesinde, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nden 8 öğrenci eğitim almak, 1 öğretim elemanı ise ders vermek için Akdeniz Üniversitesi’ne geldi.

İşbirliği anlaşması kapsamında, 20 Kasım 2013 tarihinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Akdeniz Üniversitesi’ni ziyarete geldi.  Senato odasında gerçekleşen toplantıya,  Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Rektör Yardımcıları, Ziraat, Edebiyat, Mühendislik ve Eğitim Fakültesi Dekanları ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nden ise Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Rektör Vekili Prof. Dr. Asylbek Kulmyrzaev ve Mühendislik Fakültesi Dekanı katıldı

Toplantıda, konuklarına hoş geldin diyerek konuşma yapan Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin kardeş olduğunu, imzalanan anlaşmaların kağıt üzerinde kalmayarak hayata geçtiğini görmekten mutlu olduğunu ifade etti.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Sebahattin Balcı, Akdeniz Üniversitesi’nin son yıllardaki başarılarını takip ettiklerini, doğru yönetim ve insan kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasının en güzel örneği olarak gördüklerini, kendilerine örnek aldıklarını belirterek, Rektör Kurtcephe’yi ve tüm Akdeniz Üniversitesi çalışanlarını tebrik etti.      

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Asylbek Kulmyrzaev ise, Akdeniz Üniversitesi’nin genç bir üniversite olmasına rağmen, dünya çapında başarılara imza atmış olmasından dolayı duyduğu hayranlığı dile getirdi. Ziyaretlerinin amacının ise, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi olarak Akdeniz Üniversitesinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanmak olduğunu ifade etti.

Daha sonra Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından Akdeniz Üniversitesi’nin tanıtım sunumu yapıldı.  Tanıtım sunumu sonrası Akdeniz Üniversitesi’nde Mevlana Değişim Programı kapsamında eğitim gören Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencileri ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi heyeti görüşmeler gerçekleştirdi. Öğrenciler Akdeniz Üniversitesinde eğitim görmenin kendileri için önemli bir şans olduğunu bu şanstan diğer Kırgız öğrencilerinin de yararlanması ve sayının artırılması gerektiğini belirterek bu mutluluklarında Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisinin önemli katkısı olduğu ifade ettiler.  

Kırgızistan2

Sayfa Özeti: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Heyeti Akdeniz Üniversitesi’nde (20 Kasım 2013)

Anahtar Kelimeler: