Akdeniz Üniversitesi

Bosna-Hersek Heyetinin Ziyareti (1 Şubat 2016)

Bosna-Hersek Heyetinin Ziyareti (1 Şubat 2016)

Bosna Hersek Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Redžo Čaušević, Bosna Hersek Yeşilay Genel Sekreteri Remzija Islamagić, Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asim Peco, Bosna Hersek Saraybosna Üniversitesi Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Naim Salkić ve Bosna Hersek Cemal Biyediç, Saraybosna ve Bihaç Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Bosna Hersek heyeti Akdeniz Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Konuk heyet, ziyarete, Akdeniz Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ı makamında ziyaret ederek başladı.

Bosna Hersek heyeti, Akdeniz Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ı yeni görevinden dolayı tebrik ederek kendisine başarılar diledi. Heyet, Akdeniz Üniversitesi’nin son yıllarda özellikle sağlık, turizm ve ziraat alanındaki başarılı uygulamalarını takip ettiklerini ve benzer uygulamaları Bosna Hersek’te yapmak için çalışma ziyaretinde bulunduklarını belirtti. Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asim Peco, Akdeniz Üniversitesi ile süregelen işbirliği için duyduğu memnuniyeti ifade ederek, kendi üniversitelerinde uygulayacakları yeniliklerde Akdeniz Üniversitesi’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ve Akdeniz Üniversitesi’nin desteğine ihtiyaçları olduklarını belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Bosna-Hersek ve Türkiye arasındaki mevcut tarihi ve güçlü kültürel bağların önemine dikkat çekerek Bosna Hersek’ten gelen heyetin kendilerini ziyaret etmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Vekil Rektör Prof. Dr. Ünal, 2003 yılından itibaren Cemal Biyediç Üniversitesi ile Akdeniz Üniversitesi’nin eğitim alanındaki etkin ikili işbirliğinin daha da ileriye götürülmesi için her türlü desteği vereceklerini de sözlerine ekledi. Konuk heyetin ziyareti sırasında Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Kurunç ve Mevlana Değişim Programı Koordinatörü Uzm. Nurgül Büyükkalay da hazır bulundu.

Bosna-Hersek heyeti ile gerçekleşen toplantıda ayrıca, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında başlayan Mevlana Değişim Programı kapsamında Akdeniz Üniversitesi’nin Bosna-Hersek’ten 5 farklı üniversite ile anlaşması bulunduğu, Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi ile de ve çok sayıda öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğinin gerçekleştiği ve Mevlana Değişim Programı hareketliliğinin her iki üniversite arasında artarak devam etmesi konuları da ele alındı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez Belediyesi ve ATSO’yu da ziyaret eden Bosna Hersek heyeti, çalışma ziyareti kapsamında Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Turizm Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi ve Antalya Sağlık Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret ederek işbirliği imkanlarını konusunda görüşme ve inceleme yaptı.

Sayfa Özeti: Bosna-Hersek Heyetinin Ziyareti (1 Şubat 2016)

Anahtar Kelimeler:

Duyuru Arşivi