Akdeniz Üniversitesi

Etiyopya Büyükelçisi’nin Ziyareti (6 Aralık 2012)

Etiyopya Büyükelçisi’nden Akdeniz Üniversitesi Rektörü’ne Zi

Etiyopya Ankara Büyükelçisi Mulatu Teshome Wirtu, iki ülke arasındaki eğitim işbirliğini geliştirmek amacıyla Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’yi makamında ziyaret etti. Ziyarette Etiyopya Ankara Büyükelçisi Mulatu Teshome Wirtu’naya, Etiyopya Antalya Fahri Konsolosu Bülent Çekiç eşlik etti.

Akdeniz Üniversitesi’nin başarılarını takip ettiklerini aktaran Mulatu Teshome Wirtu, Etiyopya Addis Ababa Üniversite’nin Akdeniz Üniversitesi  ile bir işbirliği yapmak istediğini belirtti.  Wirtu, Addis Ababa Üniversitesi’nin, Akdeniz Üniversitesi’nin deneyimlerinden faydalanarak, eğitim kalitesini artırabileceğini söylerek; “Üniversiteniz ile Yüksek Lisans ve Doktora Programlarında öğrenci ve akademik personelin değişiminin sağlanabileceği bir işbirliği içerisine girmek istiyoruz.” diye konuştu.

Ziyarette konuşan Rektör Kurtcephe ise, Etiyopya ile Türkiye arasında tarihi uzun yıllar önceye dayanan köklü bir iletişim  olduğunu söyleyerek; “İki ülke arasında ithalat ve ihracat konusunda  sıkı bir ilişki var.  Bu iki dost ülkenin eğitim alanında da ortak çalışmalar içinde olmasını istiyoruz. Biz Akdeniz Üniversitesi olarak üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız. Karşılıklı akademisyen ve öğrenci değişimi anlaşmaları ile birbirimizin bilgi birikimini paylaşmalıyız.” dedi.

Büyükelçinin ziyaretinden çok memnun olduğunu, bu ziyaretlerle ülkeler arası iletişimin ve işbirliğinin artacağına inandığını vurgulayan Rektör Kurtcephe, Büyükelçi Mulatu Teshome Wirtu’ya ziyaret anısına hediye takdim etti.

Etiyopya Büyükelçisi’nden Akdeniz Üniversitesi Rektörü’ne Zi

Sayfa Özeti: Etiyopya Büyükelçisi’nin Ziyareti (6 Aralık 2012)

Anahtar Kelimeler: