Akdeniz Üniversitesi

Bosna Hersek Heyeti’nin İşbirliği Ziyareti (5-6 Kasım 2015)

Bosna Hersek Federal Parlamento Başkanı Edin Mušić, Eğitim ve Bilim Bakanı Elvira Dilberović, Mostar Dzemal Bijedic Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sead Pašić, Bosna Hersek Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Redžo Čaušević ve Bosna Hersek Yeşilay Genel Sekreteri Remzija Islamagić’tan oluşan Bosna Hersek heyeti 5 – 6  Kasım 2015 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Bosna Hersek Heyeti’nin İşbirliği Ziyareti (5-6 Kasım 2015)

Konuk heyet, ziyarete, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’yi makamında ziyaret ederek başladı.

Bosna Hersek Federal Parlamento Başkanı Edin Mušić başkanlığındaki Bosna Hersek heyeti Akdeniz Üniversitesi’nin son yıllarda özellikle sağlık, turizm ve ziraat alanındaki başarılı uygulamalarını takip ettiklerini ve benzer uygulamaları Bosna Hersek’te yapmak için çalışma ziyaretinde bulunduklarını söyledi. Eğitim ve Bilim Bakanı Elvira Dilberović Akdeniz Üniversitesi’nin Bosna Hersek üniversitelerinde yükseköğretimin yeniden yapılandırılmasında ve uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi olması konusunda Akdeniz Üniversitesi’nin desteğine ihtiyaçları olduklarını belirtti. Mostar Dzemal Bijedic Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sead Pašić, üniversitelerinde Turizm Fakültesi açmak istediğini ve bu kapsamda Akdeniz Üniversitesi’nin tecrübelerinden yararlanmak için Akdeniz Üniversitesi’nden danışmanlık talep etti. Konuk rektör Akdeniz Üniversitesi’nin bugüne kadar kendilerine olan katkıları nedeniyle şükranlarını ifade etti.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, dost ve kardeş ülke Bosna Hersek’ten üst düzeyde bir heyetin kendilerini ziyaret etmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmasında 2003 yılından itibaren Mostar Dzemal Bijedic Üniversitesi ile Akdeniz Üniversitesi’nin eğitim alanındaki etkin ikili işbirliğinden ve iki üniversite arasında gerçekleşen Mevlana Değişim Programı kapsamındaki öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Bosna Hersek’in turizm gözdesi şehri Mostar’da Dzemal Bijedic Üniversitesi’nde açılması planlanan Turizm Fakültesi için Akdeniz Üniversitesi olarak gerek akademik gerekse idari her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Konuk heyetin Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’yi ziyareti sırasında Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Burhan Özkan, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Aksu ve Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Uzm. Nurgül Büyükkalay da hazır bulundu.

Bosna Hersek Heyeti’nin İşbirliği Ziyareti (5-6 Kasım 2015)-

Heyetin ziyaretlerinin ikinci gününde, Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Burhan Özkan başkanlığında, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Akın Aksu, Antalya Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sebahat Gözüm, Uluslararası İlişkiler Ofisi’nden Uluslararası İşbirlikleri Koordinatörü Uzm. Ayça Altay ve Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Uzm. Nurgül Büyükkalay’ın da katıldığı işbirliği toplantısında, Akdeniz Üniversitesi’nden turizm ve sağlık alanında danışmanlık talep edilen konular detaylı olarak ele alındı. Heyet, daha sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi, ve ATSO’yu ziyaret ederek iki ülke arasında potansiyel işbirliği imkanlarını görüştü.

Sayfa Özeti: Bosna Hersek Heyeti’nin İşbirliği Ziyareti (5-6 Kasım 2015)

Anahtar Kelimeler: