A.Ü. Uluslararası İlişkiler Ofisi


Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi

Akdeniz Üniversitesi’nin 2007 yılından itibaren gençlik alanında gerçekleştirdiği önemli etkinlikler sonucunda Akdeniz Üniversitesi bünyesinde Avrupa – Akdeniz Gençlik Merkezi kurulması girişimi, Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, işbirliğinde gerçekleştirilmiştir. Merkezin kurulması kararı YÖK’e iletilmiş ve YÖK’ten gelen onay ile Avrupa – Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Akdeniz Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Böylece Akdeniz Üniversitesi, 2009 yılında Antalya’nın Adrasan beldesinde kurduğu Eğitim ve Uygulama Merkezi’ni resmi olarak 2012 yılında uluslararası boyutta faaliyet veren Avrupa – Akdeniz Gençlik Araştırma ve Uygulama Merkezi haline taşımayı başarmıştır. İlk eğitimini, Avrupa Konseyi ve SALTO-Euromed Gençlik Araştırma Merkezi’nden gelen MOSAIC grubuyla gerçekleştirmiştir.

Avrupa Konseyi’nin Strazburg ve Budapeşte’deki Gençlik Merkezlerinde incelemeler yapan  Akdeniz Üniversitesi, Avrupa Konseyi Gençlik Merkezi Kalite Etiketi için başvuruda bulunmuştur. Bu süreçte hem Türkiye’den hem de Avrupa ve Akdeniz ülkelerinden gelen gençlerin katılımıyla 86 farklı eğitim programına ev sahipliği yapmıştır. 2012 yılında Merkezimiz Avrupa Konseyi Gençlik Merkezi Kalite Etiketi almaya hak kazanmıştır. Merkezde yürütülen tüm gençlik çalışmaları Avrupa Konseyi Gençlik Merkezleri Kalite Kriterlerini taşımakta insan haklarına saygı, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi öncelikleri içerisinde barındırmaktadır.

Türkiye’de bir ilk olan Avrupa – Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi, gençlik çalışmaları alanında stratejik bir öneme sahiptir. Kuruluş aşamasında Avrupa Konseyi, INJEP, Türkiye Ulusal Ajansı ve SALTO-YOUTH Araştırma Merkezi ile işbirliği yapan Merkezimiz Gençlik ve Spor Bakanlığı ve gençlik alanında faaliyet gösteren birçok Sivil Toplum Örgütü ile güçlü ve uzun soluklu işbirliği geliştirmiştir. Bu işbirliği ile bölgedeki gençliği güçlendirmeyi ve gençlik araştırmalarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Merkez’de gerçekleştirilen gençlik çalışmaları ve yaygın öğretim teknikleri ile gençlerinin sosyal hayata dâhil olmalarına, kişisel gelişimlerine, aktif vatandaşlıklarına ve gençlerin istihdam edilebilirliklerine katkı sağlanmaktadır. Merkez, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajans, Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversiteler ve gençlik kulüpleri ile işbirliği yaparak gençlik politikalarına katkıda bulunmakta, gençlik alanında araştırmalar yaparak gençlik sektörüne ve gençlere hizmet etmektedir.


Son Güncelleme : 22 Ocak Çarşamba 2020
161